Sansara i Nirvana

Data dodania
Sansara i Nirvana

Powiedz mi za czym biegniesz, czego szukasz, za czym gonisz?
Za szczęściem, spokojem, spełnieniem, przyjemnością, odpoczynkiem, karierą, miłością?
Zobacz ile na to wydatkujesz energii, ile czasu temu poświęcasz? Gdyby tak całe życie tutaj zebrać, ile by tego było?
Na ile warsztatów pojechałeś, ile przeczytałeś książek, po ile poszedłeś porad, ile wróżek odwiedziłeś ? Ile odbyłeś medytacji, odwiedziłeś kościołów, religii, ile miałeś związków, odmiennych stanów świadomości? Ile krajów odwiedziłeś, ile zastosowałeś diet, ile postanowień noworocznych?

Wszystko to w nadziei na ‚lepsze‘ życie, na ‚lepszą‘ wersję samego siebie. Wszystko to w nadziei na szczęście. Lecz czy ‚lepsze życie‘ , czy ‚lepsza‘ wersja samego siebie nie jest myślą, która pojawia się w danym momencie? Czy ‚lepsze‘ życie istnieje poza myśleniem o nim?
Ego nie może osiągnąć spełnienia w czasie, ponieważ czas to umysł.
Myśl – ego biegnie tutaj za kolejną myślą, którą jest ‚lepsze życie‘, ‚lepsza‘ wersja samego siebie. Z natury jest ono niespełnione, dlatego ‚lepszej‘, ‚idealnej‘ wersji samego siebie nie osiągnie nigdy.
Nawet jak już coś osiągnie i coś zmieni, natychmiast na horyzoncie pojawi się kolejna rzecz, za którą będzie gonić. Tym razem może rzecz bardziej nobliwa, czy uduchowiona.
Mechanizm jednak jest wciąż ten sam. Ego jako zlepek myśli, które powodują poczucie niespełnienia i braku podtrzymuje swoją egzystencję obietnicą szczęśliwej przyszłości, Ziemi Obiecanej. Dlatego wytwarza myśli i dążenia. To ciągłe stawanie się sprawia wrażenie jakby ego istniało naprawdę i wiodło swój niezależny żywot.

Dzisiaj ma pomysł na nową pracę, jutro na nowego partnera, pojutrze na oświecenie albo na nowy samochód. Obietnica jest, koło się kręci. I cały świat umiejętnie dba o to by się kręcił.
Jak ten chomik w kołowrotku gonisz i nadal śnisz swój sen choć o tym nie wiesz.
Podczas gdy ty do szczęścia dążysz ja tutaj piszę o tym jak z tego kołowrotka wysiąść. Wysiąść z koła Sansary, albo przynajmniej zobaczyć jak umysł je tworzy i jak goni.

Sen o spełnieniu jest snem mentalnym, należy do czasu, nie do wieczności. Nie spełni nigdy swojej obietnicy. Koło sansary kręci się dla umysłu.. Opiera się na czasie a podtrzymywane jest twoim stawaniem się. Sansara kręci się dzięki twojemu niespełnieniu i poczuciu braku a karmi nadzieją na przyszłość. Tak naprawdę gonisz swój własny ogon, biegniesz za myślą, którą bierzesz za rzeczywistość.
Sansara się kręci a ty ze zmęczenia padasz na pysk.
Co jakiś czas nadziei już nie masz, po chwili życie przynosi zaś nową przynętę i obietnicę.

Czy widzisz teraz jakim szaleństwem jest tak gonić i gonić?
Czy widzisz jaką presją siebie obarczasz?
Czy naprawdę wierzysz w to, że odnajdziesz siebie w przyszłości, w czasie?
A gdzie teraz jesteś?
Gdy biegniesz to tak naprawdę zajmujesz się przestawianiem mebli w pokoju. Czy to widzisz?
Nawet jeśli odczujesz chwilowe szczęście to czyż twoje przywiązanie do tego szczęścia nie wytworzy dalszej pogoni za nim? By je zatrzymać, utrzymać, nie oddać?
I nadal się kręcisz.
Zobacz to. Jeśli to zobaczysz, dotkniesz innego rodzaju Spokoju... Mówi się o nim Nirvana... brak poszukiwań, wolność od przyszłości, Wieczność, Jaźń, Absolut, Bóg.

Nie odnajdziesz Nirvany w pogoni za umysłem, lecz czy można ją w ogóle odnaleźć?
Można. Od paru lat powtarzam to w kółko. Mówię o miejscu w Tobie, którego pogoń nie dotyczy, miejscu, w którym spełniony już Jesteś. I teraz możesz to miejsce dostrzec, i teraz z niego parzysz i teraz nim Jesteś.

Zauważ, że przeważającą ilość swojej energii i uwagi poświęcasz zafiksowaniu się na ’sobie‘. Wciąż chcesz coś ze ‚sobą‘ czy dla ‚siebie‘ robić. Wszystko do ‚siebie‘ odnosisz.
Przez cały ten czas pomijasz to, co jest tu najważniejsze. Pomijasz Przestrzeń, Świadomość, w której te myśli, ‘robienie’ się dzieje. Pomijasz Prawdę skupiając się wyłącznie na swoich myślach, i projekcjach.
Prawdy nie znajdziesz w przyszłości. Nie znajdziesz też tam spełnienia ani wolności.
Zauważ, że wszystko wydarza się Teraz. I to co znajdujesz i to co gubisz. Wszystko dzieje się Teraz. Nawet przyszłość i przeszłość dzieją się Teraz.

Nadal nie wiesz o co mi chodzi?
Możliwe, że zafiksowałeś się na koncepcie szczęścia. Nawet ten pojawia się Teraz. Lecz czy koncept jest tobą?
Każda myśl bez wyjątku maskuje rzeczywistość. Zobacz ją bez maski, zobacz ją Teraz. Rzeczywistość nie jest uwarunkowana. Myśl jej nie zawiera, ani nie zapisze. Myśl jest jedną z jej fal, chwilowych. Lecz czy Rzeczywistość jest też falą chwilową?
Czy przemija?
Czy chcesz być jak ten chomik w klatce, który wciąż goni w nadziei na szczęście, Nirwanę w oddalonej stąd krainie?

Kiedy poznajesz Prawdę z tego kołowrotka wypadasz, wypadasz z Sansary .
Gdy wypadniesz zobaczysz, że Nirwana zawsze tutaj jest i była.
Przestań śledzić mentalną rzeczywistość a będziesz bliżej tego o czym próbuję tutaj pisać. Kiedy z tego koła wysiądziesz złapiesz się za głowę w zdumieniu, że tego nie widziałeś przedtem. Zobaczysz to jako najdziwniejszy kosmiczny żart.
To, czego szukałeś było tuż. To czego szukasz jest tam skąd szukasz.
I będziesz o tym wiedział inaczej niż wiesz o wszystkim. Nie da się tego opisać, nie da się tego odkłamać.

Świadomość ma oczy szeroko otwarte.
Czyż możesz znaleźć odstęp od Ciebie do Świadomości? Czy jest was Jeden czy dwoje?

Nie wyobrażaj sobie teraz niczego, nie musisz, zresztą wyobraźnia też przez twe oczy popłynie, jak fala na morzu nigdy od morza oddzielić się nie zdoła.
Zobacz, że Świadomość niczym stawać się nie musi. Nie musi nawet stawać się wolna ani obecna, ponieważ zawsze taka już Jest. Nie zależy ani od przyszłości ani przeszłości, bo to tylko twory umysłu.

Świadomość świeci zawsze, nawet myśl, że nie świeci jest dowodem na to, że jednak świeci.
Nie ufaj mentalnym wytworom, te każą ci do Ziemi Obiecanej iść podczas gdy ty już tam Jesteś, zawsze byłeś i zawsze będziesz.

Twój sen o byciu lepszym i oświeconym nie jest snem o Bogu, lecz o twoim ego.
Czujesz teraz rozczarowanie?
Im wcześniej ono nastąpi tym lepiej. Zatrzymaj się i popatrz. Jeśli chcesz możesz się na mnie denerwować i złościć, że ci tę nadzieję i sens ci odbieram...lecz przyjdzie czas, że z tego powodu głęboko odetchniesz, a może nawet tak jak ja z radości będziesz skakać do nieba.

„Prawda nas wyzwoli“ mówił Chrystus. Wyzwoli nas Tu i Teraz, nie w zaświatach ani w życiu po śmierci.
Gdy ją poznasz zrozumiesz, że nigdy nie było drogi, ani nikogo kto by nią szedł. Zrozumiesz, że nic nie musisz oraz, że nie brak ci niczego. Nie będziesz potrzebował żadnej myśli by siebie bronić, ani żadnej wiedzy. W ten sposób z kołowrotka wysiadasz i cieszysz Spokojem, który przekracza wszelkie rozumienie.

Inne wpisy

dla inspiracji
Czytaj więcej

Prawda nie potrzebuje ładnych opakowań, sama się obroni. Jak żyć świadomie?

Czym jest świadomość? Czy stając się bardziej świadomymi, stajemy się szczęśliwsi, a może przeciwnie – narażamy się na konfrontację z bolesną prawdą o sobie i świecie? Refleksjami na ten temat dzieli się z nami Patrycja Pruchnik (Nitya), przewodniczka tych, którzy chcą się przebudzić i dowiedzieć się, kim naprawdę są.

Zapraszamy do przeczytania artykułu Agnieszki Meyer dla SiedemÓsmych.

Czytaj więcej
Prawda nie potrzebuje ładnych opakowań, sama się obroni. Jak żyć świadomie?

Nitya w Time For Business

Kochani,

w sobotę 21 marca o 11:00 Nitya będzie gościem Izabeli Makosz w Time For Business TV. Nitya opowie o medytacji i przebudzeniu. O tym, jak zacząć medytować, na co zwrócić uwagę, po co nam medytacja oraz odpowie na wiele innych pytań.

Zapraszamy Was serdecznie. Linki znajdują się w artykule poniżej. To spotkanie polecamy szczególnie tym, którzy dopiero zaczynają przygodę z medytacją i poznawaniem samego siebie!

Czytaj więcej
Nitya w Time For Business

Centralna opowieść

Aby zrozumieć, czym jest identyfikacja z oddzielonym „ja”, warto zacząć od zdania sobie sprawy ze swojego naczelnego przekonania, centralnej opowieści na własny temat.
Wielu ludzi, tak naprawdę przeważająca większość z nas, doznaje podskórnego niespełnienia, pustki i tęsknoty, odczuć ściśle związanych z mentalną opowieścią, bazującą na doświadczeniach z przeszłości. Zdiagnozowanie swojej centralnej opowieści jest niesłychanie trzeźwiące i budzące, a uwolnienie się od niej przynosi ogromną ulgę.

Czytaj więcej
Centralna opowieść

Zwyczajność

Dzisiejszy świat ogarnęła mania nadzwyczajności, narcystycznego egoizmu. Wszyscy chcemy być kimś wielkim i ważnym. Chcemy zaznaczyć się w społeczeństwie, odcisnąć w nim swoje niepowtarzalne piętno. Wierzymy, że tylko wówczas będziemy mogli czuć się spełnieni, coś warci. To przekonanie, od dawna nam wpajane i stale podtrzymywane przez media, wspiera cała kultura. Nadrzędnym celem jest osiągnięcie sukcesu, innymi słowy bycie pięknym, mądrym i bogatym.

Czytaj więcej
Zwyczajność

Nitya na Festiwalu Wibracje 2021

Bardzo miło jest nam poinformować, że Nitya będzie jedną z prelegentek tegorocznego Festiwalu Wibracje, odbywającego się w miejscowości Giże koło Olecka.

Znamy już dokładną datę wystąpienia:

23. lipca o godz. 14:00 na głównej scenie plenerowej, Nitya poprowadzi medytację dla wszystkich chętnych uczestników festiwalu. Potem zaprosi do wspólnej wymiany doświadczeń otwierając przestrzeń na pytania od publiczności.

Czytaj więcej
Nitya na Festiwalu Wibracje 2021

Samadhi

Początkowo niemal każdemu z nas wydaje się, że życie składa się z doświadczeń. Wszystkim co nas interesuje są doświadczenia.
Z czasem zaczynamy zauważać, że aby jakiekolwiek doświadczenie mogło się wydarzyć musi być też coś co tego doświadczenia doświadcza, coś, co sprawia, że ono jest.
Aby doświadczenie mogło mieć miejsce potrzebne jest coś, co jest doświadczenia świadome. Inaczej nie mogłoby się ono wydarzyć.
W tej fazie życia obiekty Świadomości są namiętną i główną częścią naszego doświadczenia natomiast to, co jest ich świadome niespecjalnie nas interesuje.

Czytaj więcej
Samadhi

Obserwacja Uczuć

W dzisiejszych czasach niemal bezrefleksyjnie wierzymy naszym uczuciom. Same w sobie nie są one ani dobre ani złe jednak często stawiamy je na piedestale bogów. Nie kwestionujemy ich, lecz walczymy i polegamy na nich.
Nie zauważamy jak bardzo potrafią wyprowadzić nas na manowce stając się kotwicą, która dokarmia tylko nasze ego. Dodatkowo w ich obronę przychodzą myśli, które próbują je uzasadnić mówiąc nam, że mamy racje albo nie, oraz że są one nam „niezbędne” do życia.
Kiedy pomedytujesz nieco dłużej zobaczysz, że ich wspólnym korzeniem jest lęk o przetrwanie.

- Tylko jak okiełznać ten lęk?

- Sprawdzić kim jest ten, kto go ma - Rozpoznać naszą Prawdziwą Naturę.

Czytaj więcej
Obserwacja Uczuć

Portret Ramany Maharishiego

W tamtym okresie przełomowym momentem było zetknięcie się z książką „Ścieżkami jogów” Paula Bruntona, która wpadła mi w ręce w domu mojej nauczycielki od fortepianu. Miałam grać, a zamiast grania odruchowo sięgnęłam po jedną z książek na półce, było w niej umieszczone zdjęcie Ramany Maharishiego. Gdy je ujrzałam, coś się ze mną stało…
Nastąpiło wielkie: STOP!
Jak po szoku elektrycznym. Od samego spojrzenia na fotografię.
W jednej sekundzie przed moimi oczami przewinęły się tysiąclecia.
I wszystko się zatrzymało.
Ramana!

Czytaj więcej
Portret Ramany Maharishiego

Zimny prysznic

Chciałabym ci zadać pytanie.
Proste pytanie: czy jesteś?

Jaka jest twoja odpowiedź?
Prawdopodobnie naturalnie odpowiesz; tak, jestem.

To oczywiste, prawda?
Nie musisz mi nawet tego tłumaczyć, ani ja tobie. Żadne słowo nie jest tutaj potrzebne. Oboje wiemy o co chodzi. Oboje mamy naturalne poczucie istnienia, którego nie sposób zakwestionować.

Istnienie jest identyczne ze Świadomością. Jest niekonceptualne, nie potrzebuje potwierdzenia tego, że jest. I tak jest. Przed jest. Zawsze jest.

Moglibyśmy już tutaj naszą kontemplację zakończyć, ponieważ wiedza o Świadomości jest w istocie tak prosta.

Czytaj więcej
Zimny prysznic

Sansara i Nirvana

Powiedz mi za czym biegniesz, czego szukasz, za czym gonisz?
Za szczęściem, spokojem, spełnieniem, przyjemnością, odpoczynkiem, karierą, miłością?
Zobacz ile na to wydatkujesz energii, ile czasu temu poświęcasz? Gdyby tak całe życie tutaj zebrać, ile by tego było?
Na ile warsztatów pojechałeś, ile przeczytałeś książek, po ile poszedłeś porad, ile wróżek odwiedziłeś ? Ile odbyłeś medytacji, odwiedziłeś kościołów, religii, ile miałeś związków, odmiennych stanów świadomości? Ile krajów odwiedziłeś, ile zastosowałeś diet, ile postanowień noworocznych?

Czytaj więcej
Sansara i Nirvana

Odosobnienie Online z Nityą

Kochani,

Z wielką radością w sercach zapraszamy do wzięcia udziału w tej pięknej i unikalnej możliwości spotkania w Prawdzie z Nityą podczas Odosobnienia Online, które odbędzie w dniach 15 - 20 Maja 2020.

Spokój nie jest czymś, co posiadasz,
jest tym, czym w istocie jesteś.” 
~Nitya 

Odosobnienie online z Nityą - Awakening of Consciousness w dniach 15 - 20 maja 2020. Odosobnienie będzie poprowadzone wyłącznie w języku angielskim. Więcej informacji poniżej.

Czytaj więcej
Odosobnienie Online z Nityą

Ten moment

Widziałam się dziś z przyjaciółką z liceum. Rozmawiamy o tym i tamtym. Przy okazji padają liczby: 24 lata temu…12….15...10…Liczby padają wysokie. Wydają się być coraz większe. Zrobiło to na moim umyśle wrażenie. Ten zawsze spieszy by sprawy podsumować i określić.
- Lata lecą. Zmarszczki pojawiają się nowe. Dzieci już duże.
- Czyżby upływał czas, a ty powinnaś zacząć się martwić ? - podpowiada dodając inne warianty tych samych podszytych ’troską” pytań i odpowiedzi.

Czytaj więcej
Ten moment

Emocje

Czasem spotykam się ze zdaniem, że w satsangu nie ma współczucia dla emocji.
Takie stwierdzenia biorą się z niezrozumienia istoty tego czym jest satsang.
W satsangu nie interesuje nas historia naszego życia w ogóle. Nie interesują nas nasze traumy, sukcesy, porażki. Ani to co spotkało nas w dzieciństwie, ani jaka czeka nas świetlana kariera. Dlaczego?
Ponieważ wszystkie te historie mają swój korzeń w identyfikacji osobowej.
W satsangu nie trzeba tych wszystkich historii wyciągać, analizować, porównywać, czy próbować zrozumieć, ponieważ donikąd to nie doprowadzi.

Czytaj więcej
Emocje

Tak dla Prawdy

Kiedy powiesz w swoim wnętrzu tak dla Prawdy, przejdziesz przez proces całkowitej dekonstrukcji.

Gdy odważysz się by nie zakładać więcej masek ego przestaniesz się wreszcie bronić.
Naturalnie staniesz się wrażliwy i zaczniesz kierować się współczuciem. Stopniowo będziesz pozwalać sobie czuć wszystko. Jakbyś czuł po raz pierwszy w życiu. Nauczysz się mierzyć z frustracją, akceptować swoją niedoskonałość i  niedoskonałość ludzką w ogóle bez potrzeby zmieniania świata siłą.
Wtedy drzwi się zaczną otwierać. Będziesz gotowy na spotkanie ze swoją prawdziwą Jaźnią.

Czytaj więcej
Tak dla Prawdy

BECOMING NOBODY - MEDYTACJA, SEANS FILMOWY, ROZMOWA + Q&A

Kochani,

Z dużą radością zapraszamy Was na wyjątkowy wspólny wieczór! Pierwotnie wydarzenie planowaliśmy jako fizyczne spotkanie w kinie Atlantic, w Warszawie, natomiast idąc z duchem czasu i obecnej rzeczywistości, zdecydowaliśmy że możemy to zrobić online.

Zapraszamy Was na wieczór składający się z kilku części. Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek, 13 kwietnia o godz 19:00 półgodzinną medytacją poprowadzoną przez Nityę. Potem zapraszamy Was na streaming filmu „Becoming Nobody”, pięknego dokumentu o życiu i filozofii Ram Dass’a - jednego z najbardziej znanych amerykańskich nauczycieli duchowych. Po seansie, odbędzie się rozmowa + Q&A z wyjątkowymi nauczycielami duchowymi żyjącymi po naszej stronie oceanu - Nityą, Aleksandrem Poraj-Żakiejem, oraz Agatą Turkiewicz.

Czytaj więcej
BECOMING NOBODY - MEDYTACJA, SEANS FILMOWY, ROZMOWA + Q&A

Czemu tak bardzo zajmujesz się światem?

"Czemu tak bardzo zajmujesz się światem?
Czy nie rozsądniej byłoby najpierw poznać siebie?
Wolisz ocalić świat, czy najpierw zbawić siebie?
Nawracać innych, czy samemu doświadczyć upragnionego spokoju?
Nauczać / wiedzieć / mieć, czy Być?

Świata i tak nie ocalisz. Innych ludzi też nie.
To nie jest w twoich rękach.

Lepiej pozostań w ciszy.
Dogłębnie zbadaj siebie.
Nie ufaj głosowi, który mówi ci, że już wszystko wiesz.

Pozostań otwarty.
Wiedzę zastąp Szczerością i Pokorą,

Od tego zależy twoje wyzwolenie a nie od tego, co masz, robisz oraz ile wiesz."

Czytaj więcej
Czemu tak bardzo zajmujesz się światem?

Niebo

Z pewnością nie raz przyglądałeś się niebu. Nosisz w sobie jego nieustannie zmieniający się obraz.

Usiądź wygodnie, odpręż ciało i zamknij oczy. Odwołaj się w wyobraźni do obrazu Nieba. Możesz też wyjść na dwór, by mieć je przed oczami.

Poczuj się jak Niebo, na które patrzysz. Płyną przez nie chmury: raz małe, kształtne, raz wielkie, ciemne i ciężkie. Czasem chmury znikają i Niebo staje się lazurowe, przejrzyste. Bywa niewzruszenie spokojne, by po chwili rozgorzeć piorunami i grzmotami.

Czytaj więcej
Niebo

Z całego serca dziękuję Ci za Twoje wsparcie. Jest ono dla nas bardzo ważne! Bez niego nie moglibyśmy dalej tworzyć i publikować dobrej jakości filmów z Nityą, wydać audiobooka z medytacjami oraz organizować spotkań medytacyjnych dla większej grupy osób.